Jak víme, do této sféry spadají počítače, mobily, notebooky a spoustu dalších věcí. Nelze je ani všechny vyjmenovat, na to není místo. A každá z těchto věciček má nějaké názvy, kterýchžto význam může laikovi utéci. A tím nemyslím jen klasický žargon, protože ten je trošku o něčem jiném. Zajisté netušíte, co je to hadr a klavír mezi lidmi, kteří jsou z počítačové branže. Tak tedy hadr znamená hard disk. Je to z anglického „pevný“. A Klavír není nic jiného nežli klávesnice.
Oba výrazy jsou samozřejmě nespisovné, a tudíž by neměly být používány na nepatřičných místech.
Nových slov vznikla obrovská spousta. My se podíváme namátkou jen na pár vybraných.
Takže jsou to například slova jako provider, rank, viewport, recovery nebo banner. Většina je nová pro nás, avšak v angličtině jsou některá používána běžně. Ovšem ne všechna v souvislosti s IT a toho my se právě budeme držet. Prostě a jednoduše, pro nás jsou to nové výrazy, protože je ještě neznáme.
Samozřejmě, že nezůstanu dlužen jejich vysvětlení.
Takže provider je ve stručnosti ten, kdo vám zajistil připojení k internetu. Ten, komu platíte.
Rank znamená určitou pozici, nebo také, a to spíše úroveň.
Viewport je trošku složitější a má to hodně společného se zobrazením webu jak na mobilech, tak na tabletech a jinde. Nám bude stačit, že je to ta oblast, která lze vidět. To, co nevidíme zde nebudeme pitvat.
Recovery se všeobecně používá k obnovení dat na určitém médiu. Podaří-li se vám nějak zasukovat notebook či mobil, většinou již přímo v něm bývá recovery oddíl, ze kterého se načtou data, která váš přístroj uvedou opět do provozu.
Banner je pak reklamní proužek na webu. Jistě to znáte, je skoro všude a láká vás, abyste na něj klikli. Je to klasický reklamní tah a nic jiného.
Tak jste poznali něco z pro vás nových výrazů a můžete se ve společnosti pochlubit.