Domácí lékárna
Lékárnička musí obsahovat základní vybavení, léky první pomoci a léky, které právě někdo na doporučení užívá.
· Každý lék označíme, pro koho je a na co (otec – žaludek). S použitím obsahu se má seznámit každý člen domácnosti.
· Do lékárničky nepatří prošlé léky. Ty odneste zpět do kterékoliv lékárny. Doba použitelnosti bývá vyznačena na obalu, proto léky uschovejte v původním balení.
· Léky mají být uloženy účelně, přehledně, aby byly rychle po ruce, když je potřebujeme.
Obsah lékárničky
· ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ: Nůžky, pinzeta, špendlíky, lékařský teploměr, oční kapátko.
· OBVAZOVÝ MATERIÁL: hotový obvaz, lepivá náplast, hydrofilový gáz, elastické obinadlo, obvazová vata, hydrofilová obinadla
· KOŽNÍ DESINFEKČNÍ PROSTŘEDKY: tříprocentní peroxid vodíku, tinkturu (např. Septonex), benzín, plastický obvaz k ošetření oděrek a drobných zranění
· KAPKY A JINÉ LÉKY K ZEVNÍMU POUŽITÍ: kapky při rýmě, octan hlinitý n chladné octanové obklady, které se přikládají na drobná zhmoždění a podvrtnutí kloubů a na otoky po píchnutí hmyzem, bórová voda k výplachu očí (spojivkového vaku)
· LÉKY PROTI HOREČCE, A PROTI BOLESTEM: na trhu je velký výběr (Paralen, Panadol, Ibalgin, Acylpirin, Hot Drink …)užívají se při horečce, bolestech zubů, hlavy, kloubů, menstruačních bolestech a chorobách z nachlazení.
· OSTATNÍ LÉKY: živočišné uhlí, Smecta při plynatosti, žaludečních zánětech a průjmu
· LÉKY PŘEDEPSANÉ LÉKAŘEM: užíváme vždy přesně podle rady. U mnohých chorob je nutné využívat celou dávku léků i tehdy, když příznaky nemoci již vymizely.
Nezapomeň!
· Nezapomeňte na bezpečností uzavření, aby se k lékům nedostaly děti, neboť mnohé léky mnohou po požití vyvolat vážnou otravu.
· Pro zapomnětlivé nebo pro ty, kteří užívají více léků, je vhodné obstarat boxík, ve kterém jsou léky rozděleny na části dne i jednotlivé dny.
· Také je nutno připomenout, že více než lék někdy pomůže spánek, šálek bylinkového čaje či relax s rodinou v přírodě, Mnoho nemoci je spíše v hlavě a na duši.