Okna dnešní architektury

Oblíbená jsou stále plastová okna, nejenže mají pořád prospěšnou cenu, ale také jsou lehké na údržbu a mají dlouhou životnost. Mohou být vyrobeny v různých odstínech barev nebo v imitaci dřeva. V moderní době se pro současné stavby, častěji používají okna hliníková nebo dřevěná. Když se tyto dva obvyklé materiály spojí, okna mají hned dobré tepelněizolační funkce.

administrativní budova

 Dřevo po staletí má dobré vlastnosti. Dřevo je přírodní materiál (smrk, borovice, modřín, dob, …), který je snesitelný na dotek, má velikou nabídku barev a tím pádem se dokáže sladit s každým interiérem. Co se týče dřevěných oken neboli eurooken, jejich výroba není snadná. Dřevěná okna by měly být odolné proti slunečnímu záření a ostatním klimatickým vlivům, které působí na jejich povrchovou úpravu. Tyto okna mají dobré tepelně izolační a zvukově izolační vlastnosti. Jejich design se hodí jak do starších, tak i současných domů a bytů.

Hliníková okna jsou v moderní architektuře běžně vyhledávána. Používají se nejčastěji u administrativních budov nebo u budov, kde je kladen důraz na odolnost, bezpečnost, dlouhodobou životnost a také na moderní vzhled. O hliníkových oknech je známo, že mají křehkou konstrukci. Je to dáno tím, že hliníková okna mají užší rámy, které stejnak jsou dostatečně pevné. Tyto okna si sedí s moderní architekturou, které vládne minimalismus, umírněnost a jednoduchost.
dřevěné okno

Dřevo-hliníkové okna tvoří lepené rámy z dřevěných eurooken. Tyto okna jsou dnes moderní a zároveň mají estetický vzhled. Tyto okna se hodí jak do nízkoenergetických tak i pasivních domů. V exteriéru je rám okna hliníkový, tím si okno zanechává čisté linie a v interiéru má okno rám zas dřevěný.

 Při výběru oken je dobré se poradit s odborníkem nebo rovnou s projektantem domu. Ty nám nejlépe poradí jaký typ a odstín oken si vybrat, aby náš dům vypadal co nejmoderněji.