Čtěte s dětmi

Také máte někdy pocit, že děti mají dneska věčně ponořenou hlavu do mobilu a na čtení knih si pro samé kontrolování statusů všech přátel ani nevzpomenou? Dobrá zpráva je, že jim k tomu, aby měli kladný vztah ke knihám, můžete pomoci. A to vcelku snadno.
Dítě čte v knihovně
Vezměte si knihu vy sami
Než se rozčílíte nad tím, kolik děti tráví času s mobilem či tabletem ruce, sáhněte si sami do svědomí a zeptejte se, jak jste na tom vy. Co vlastně vidí děti, jako svůj vzor. Když sedíme ve vlaku, kolik lidí má v ruce telefon a kolik knihu. Abyste své drahé ratolesti naučili mít v oblibě knihy, tak platí staré známé. A sice, že jim musíte jít příkladem. Když se rodičů zeptáte, zda si někdy sami čtou, často získáte odpověď, že na to nemají čas. Pravdou ovšem je, že kdo se chce věnovat knize, obvykle si čas najde. Třeba právě při delší cestě v MHD, kde zkrátka vymění mobilní telefon za knihu, nebo vynechá stopadesátý díl seriálu a věnuje se zajímavé četbě.
Čtěte s dětmi
To, že se sami vrhnete na čtení, pochopitelně stačit nemusí, ale výrazně to pomůže. Pokud máte děti ještě malé, tak jim to rozhodně dá dobrý vzor do budoucna a Vám navíc plno zážitků ze zajímavých knih. Abyste motivovali děti ke čtení, čtěte společně s nimi. Čím je dítě menší, tím víc ho bude bavit, když se s ním do jeho aktivit zapojíte. Ocení to ale i větší děti, u kterých si možná myslíte, že už preferují samostatnost. S menšími dětmi si vezměte knihu a čtěte společně. Nejmenší nechte ukazovat obrázky. S většími se můžete střídat ve čtení.
Kniha s příběhem
Povídejte si o knihách
Veďte děti postupně k tomu, aby Vám dokázaly říct stručný obsah. Neděste se, že zvláště menší děti to umět ještě nebudou a směle jim pomozte. Můžete se jich doptávat, nebo jim i částečně vyprávět vlastními slovy příběh. U menších dětí se navíc často stává, že je zaujme nějaký fakt (třeba konkrétní událost v pohádce, nebo zajímavá vedlejší postava), který je třeba jen detailem a budou Vám chtít převyprávět právě to a nic jiného. Potom je nechte, aby Vám povyprávěli, co je zaujalo a nenuťte je zkoumat celý obsah za každou cenu.
Máte dítko už větší. Tedy až příliš velké na to, aby si četlo s Vámi? I tak ho můžete motivovat ke čtení. Nabídněte mu, že společně zařídíte kartičku do knihovny a nechte ho tam vybrat, co ho zajímá. Možná se Vám jeho výběr nebude zdát až tolik vhodný. Pokud to nebudou knihy vyloženě pro dospělé, které jsou pro děti skutečně nevhodné, tak mu nechte ve výběru volnou ruku. Určitě si tím získáte plusové body a váš syn či dcera neztratí rychle motivaci.