Co ze všeho nejvíce ovlivňuje kvalitu našeho zdraví:

• Potraviny, potravinové doplňky a léky, jež konzumujeme
• Tekutiny, které pijeme, případně užíváme k osobní hygieně
• Množství stresu a duševního přetížení – moderní faktor naší civilizované doby
• Hluk, kterému se dobrovolně, nebo nedobrovolně vystavujeme
• Vyzařování elektromagnetických polí, záření slunce anebo různých přístrojů
• Vzduch, jehož kvalita bohužel rok od roku klesá

Jednoduchou radou v konzumaci potravin, potravinových doplňků a léků, coby největšímu zdroji kontaminace našeho těla jedy a zplodinami, je chtít a ovládat se. Zjistit, co našemu tělu prospívá, už není pro nikoho v současné době problém. Namísto potravinových doplňků zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny. A snažit se tělo nekontaminovat množstvím léků.

Dodržovat hydrataci organizmu vhodnými nápoji lze rovněž vyřešit jednoduše. Pokud zrovna u vás neteče voda z kohoutku v optimální kvalitě, pořiďte si destilační přístroj, který sice není levný, ale v delším časovém horizontu jde o dobrou investici. K vnější hydrataci si dopřejte vždy dlouhou a kvalitní lázeň.

Vlastní zdraví musíme vždy chápat jako prioritu a přizpůsobit mu zátěž. Nikdy to nemůže fungovat naopak. Ať se jedná o jídlo a pití, pravidelný pohyb, množství hluku, kterému se během dne vystavujeme. Dokonce ani slunečního záření, které našemu tělu dodává tolik nezbytný vitamín D, se nemůžeme vystavovat delší dobu.

Vypínáním všech spotřebičů, které zrovna nepoužíváte, snížíte jejich vyzařování do prostoru vašeho domova. Lze obecně říct, že v domácnostech, kde se používají chemické látky v podobě osvěžovačů vzduchu a aerosolů, je ovzduší horší než během smogu.

Pokud možno co nejčastěji vyražte za zdravím do přírody. Procházkou podél řeky nebo do hor. Lepší očistu organizmu docílíte při vyšší fyzické zátěži. Několikahodinovou horskou túrou, lyžováním, jízdou na kole nebo plaváním v přírodních podmínkách. Pozitivně to ovlivní nejen váš fyzický stav, ale i unavené nervy.